Alfabe Kitabı

Alfabe Kitabı

 24,00  15,00

Kategoriler: , , Etiketler: , ,
000

 

 

THELONIOUS MONK

ALFABE KİTABI

48 sayfa, 10,5×20 amerikan cilt

SINIRLI ÖZEL ÜRETİM

“Alfabe Kitabı”, (alfabe kitabında hava tahliyesi vardır), düşüncenin açık bir formudur, kapalı alan açılır, ve herkes kendi rotasını çizmek zorundadır. Sürecin Monk’a uyarlanıp uyarlanmadığı çok açıktır – başka kime uyardı? Belki ilk olarak Jamal’a.  Count Basie ve onun “küçük notalarından” bahsetmeye bile gerek yok. Tekrarın ve ekonominin ilkelerinin kulaklarımızda birleştiğine dikkat çekmek lazım. Müziğin doğası gereği aşırı yüklenmiş boşluğunda, birkaç santim ilerlemek için amaç, bize söylendiği üzere, “basitçe notaları farklı bir biçimde kullanmaktır.”

Müzikal boşluğu doldurmadığı için Monk, sözlerinin bir kısmından da anlayacağımız üzere, maceraya atıldı. Monk’un Monk tarafından açıklanması, olası bir kumardır ama en sonunda, alfabeyi okuduktan sonra, buna inanmamıza izin verilir. Monk’un ender sözcükleri – ve bunlar gerçekten ender sözcüklerdir – taşın sertliğine ve saflığına sahiptir, ve Francis Ponge’nin şiirleri ile karşılaştırılması tesadüf değildir.

Monk, sessizliği büyük bir müzik ilkesi haline getirmiştir – Ponzio’nun ABC-Kitabı, (her ne kadar bu disiplinle sınırlı kalıyor gibi durmasa da) hayal gücüne bıraktığı boşlukları ve beyaz rengi ile “edebi” bir uyarlamayı temsil eder.