Toute nation a le gouvernement qu'elle mérite.

ARAS’IN KİTABI [Aras Ozan Arşivi Cilt 1]

 40,00

Stokta yok

Kategoriler: , , Etiketler:

Açıklama

Tanıyanlar tanır, bilenler bilir. Ama tanımayan, bilmeyenler için; Aras bundan tam bir yıl önce, [31 Ağustos 2020’de,] ardında sesini ve yazdıklarını bırakarak, kısa hayatının ardında pek çok şey bırakarak, aramızdan ayrıldı.

Geceleri uyuyamazdı Aras; çocukluğundan beri uyku onun için zordu. İşte, o yaşlardan itibaren yazmaya koyuldu. Ortaokulun ilk yılında da müziğe başladı. Gitar çalardı, en çok da Nirvana. Ama hangi müzik aletini eline alsa çalabilirdi. Ağustos böceği gibi, yaşadığı sürece şarkılarını çaldı ve bir ağustos ayının son günü, 34 yıllık hayatının sonuna geldi.

Başlarda çok öfkelendiğim “ölüm” olgusu -ondan geriye kalan her şeyle birlikte yerini özleme bıraktı. Ve özledikçe, sesini duyarak, çizimlerine bakarak, yazdıklarını okuyarak teselli bulmaya başladım.

Elinizdeki derlemeyi şöyle açıklayabilirim: Dediğim gibi; Aras hep uyanıktı ve Aras hep yazdı. Aradan geçen bir yıllık zamanda, hayatı boyunca yazdıklarının çeyreğini bile okumaya fırsat bulamadım ya da okumakta çok zorlandım diyebilirim. Bu seçki de genel olarak onun erken dönem yazılarından oluşuyor.

Özellikle birinci ölüm yıldönümünde onun için bir şeyler yapma isteği çok ağır bastı. O hayattayken çok da anlayamadığım mizah algısı, nesneleri görüş biçimi, mikrokozmosu tanımlayış şekli, evrendeki küçük şeyleri görme tarzı bu derlemede de görülebilir.

Bundan sonrasında, bir yıl kadar yaşadığı Güney Amerika notlarını, haikularını, sonraki dönem öykülerini ve şiirlerini yayınlamayı planlıyoruz. Ayrıca sokaklardan (özellikle de Trakya’nın küçük bir kasabası olan Muratlı’nın demiryolundan) topladığı materyallerle yaptığı taş ve kil heykeller için de bir sergi düzenlemek istiyoruz.

“Çok şiir sevmiyorsunuz, neden sevmiyorsunuz?” derdi Aras. Şimdi ben de diyorum ki, belki biraz olsa şiirimiz, gökyüzümüz, tavan kirişleri ve tatlı ay. Belki biraz hüzünlenir, belki mutlulukla dolar, belki de evimizin sandalyesinde otururken hayal kurarız apartman boşluğuna bakarak.

-Aslı Ozan