Toute nation a le gouvernement qu'elle mérite.

Austin Osman Spare’in Büyü & Kozmolojisi

 26,00

1 adet stokta

Kategoriler: , , , Etiketler:

Açıklama

13,5 x 19,5 cm 40 sayfa tel dikiş

Austin Spare (1886-1956) hem bir büyücü hem de cezb halindeki bir vizyoner sanatçı örneğidir. Birinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde Altın Şafak Hermetik Cemiyeti bölünme ve fikir ayrılıklarıyla parçalanırken Spare esrik trans halleri keşifleriyle eşsiz bir pratik büyü sistemi geliştiriyordu. Spare büyük ihtimalle geleneksel ritüeller, büyü kitapları ve büyü edevatları kullanmadan ruhsal enerjinin doğası hakkında işleyen ve kendi kendine yeten bir hipotez geliştiren ilk okültisttir. Büyülü mühür sistemi iradenin bilinçaltına yoğunlaştığında nasıl olağanüstü ruhsal materyali zincirinden kopardığını gösterir.
Spare 30 Aralık 1886’da Snow Hill, Londra’da doğdu. Dört kardeşi vardı. Babası bir polisti. Ailecek daha sonra güney Londra’ya taşındılar ve Spare Kennington Park’daki St Agnes’ School’da eğitim gördü. Orta halli bir şekilde hayatının çoğunu burada geçirdi.
Spare küçük yaşlarından itibaren sanatsal becerisi olduğunu gösterdi ve 12 yaşında Lambeth Evening Sanat Okulu’nda eğitim almaya başladı. 1902’de 16 yaşındayken South Kensington’daki Royal College of Art’da okumasını sağlayacak bir burs kazandı ve 1905’te eserlerinden bazıları Royal Academy’de sergilendi. Akademi’nin başkanı John Singer Sargent Spare’in bir dahi olduğunu söyledi ve Spare bir süre sonra Ethel Wheeler’ın Behind the Veil’i (1906) ve aforizmalar kitabı The Starlit Mire (1911) gibi kitapların da aralarında olduğu pek çok kitap için illüstrasyonlar yapmakla görevlendirildi.
Spare 1917’de Kraliyet Ordusu Tabip Sınıfı’na yazıldı ve 1919’da özel savaş sanatçısı olarak Fransa’ya gidip Büyük Savaş’ın akıbetini belgeledi –bu dönemden kalma birkaç eserin eskizi Imperial War Museum’da durmaktadır. 1919’da Spare ayrıca harika bir resimli dergi olan ve içinde Aldous Huxley, Alec Waugh ve Havelock Ellis1 gibi yazarların eserlerinin yer aldığı The Golden Hind’in kurucu ortaklığını yaptı.
Ama hayatı süresinde belli bir derece tanınsa ve övülse de –Augustus John Spare’in çağının önde gelen grafik sanatçılarından biri olduğunu söyledi ve George Bernard Shaw tarafından övgüler aldı- büyük sanat tarihçelerinde Spare’den pek bahsedilmez. Bunun sebebi hünerli bir sanatçı olduğu kadar okültist olması da olabilir: Spare’in sanatında büyü imgelerine bolca yer veriliyor ve kısa bir sürekliğine hem Argenteum Astrum’a (Ç.n.: Aleister Crowley tarafından Altın Şafak Hermetik Cemiyeti’nin yıkılışından sonra tekrar kurulan bir düzen. Her ne kadar yetersiz bir tanım olacak olsa da, bireyin evrensel initiationlar üzerinden her düzlemde mükemmelleşmesini amaçlayan spiritüel bir organizasyon) hem de Ordo Templi Orientis’e (Ç.n.: Yine Aleister Crowley tarafından başı çekilen bir organizasyon, Thelema’yı temel din prensipleri olarak kabul ederler) üye oluyor. 1905’den itibaren illüstrasyonlarını yaptığı büyü kitaplarını kendisi yayımlamaya başlayınca ana akım sanatsal bir yetenek değil tuhaf biri olarak görülmeye başlanıyor ve bu kalenderliğinin onu kültürel tarihin dışına ittiği ortada. Yine de 20. yüzyılın batı ezoterik geleneğinde efsanevi bir figür ve gerçekten orijinal düşünürlerinden biri olarak kalıyor ve trans hallerine yaklaşımı ve atalarla ilgili yeniden dirilme tekniği büyülü bilinç araştırmasına eşsiz bir katkı sağlıyor.