Beat Kuşağı’nın Felsefesi ve Kökeni

Beat Kuşağı’nın Felsefesi ve Kökeni

 14,00  9,00

Kategoriler: , , Etiketler: , ,
000

Beat Kuşağı’nın Felsefesi ve Kökeni

15×21 cm Chapbook

16 sayfa

tel dikiş, özel karton kapak

PS: Bu metin daha önce; “Okuru Jack Kerouac’ı Nasıl Öldürdü?” isimli kitapta aynı şekilde yer almıştır.

Meksika’da sahte bir Kızılderili’ydim, hiçbir şey ve her şeydim, fakat yazmaya devam ettim çünkü kahramanım Goethe’ydi, sanata inanıyordum, bir gün Faust’un üçüncü bölümünü yazacağımı umuyordum ve bunu Doctor Sax’le yaptım da. Sonra 1952’de The New York Times Pazar dergisinde “Bu bir Beat Kuşağıdır” (bu şekilde tırnak işareti içinde) başlıklı bir makale yayımlandı ve makalede “çehresini ayırt etmenin zor olduğu bir zamanda”, kuşağın çehresini, bu terimi ilk bulanın benim olduğumu söylüyordu.

Bundan sonra Beat Kuşağı hakkında biraz konuşuldu ama 1955’te “Jean-Louis” takma adıyla Yol’dan bir pasaj yayımladım (Visions of Neal’dan kısımlarla harmanlayarak). Ona Beat Kuşağının Cazı başlığını verdim ve Beat Kuşağı başlıklı üzerinde çalışılan bir romandan alıntı olarak telif hakkı alındı (sonradan bu başlığı yeni editörümün ısrarı üzerine Yolda olarak değiştirdim).

Tüm bunlarla birlikte terim biraz daha hızlı ilerlemeye başladı. Terim ve de caz meraklıları. Her yerde tuhaf caz meraklıları belirmeye başladı, üniversite çocukları arasında bile caz ve havalı olmak yayıldı, onlar da 40’lı yılların başlarında Times Meydanı etrafında duyduğum terimleri kullanmaya başladı, bir şekilde akım büyüyordu. Fakat en sonunda yayınevleri cesaret edip 1957’de Yolda’yı yayımladıklarında akım patlama yaptı, mantar gibi çoğaldı ve herkes bir Beat Kuşağı hakkında çığırmaya başladı. Gittiğim her yerde böyle bir şeyle “neyi kastettiğim” ile ilgili röportajlar yapıyordum. İnsanlar kendilerini beatnikler, beatler, caznikler, bebopnikler, bugnikler olarak adlandırmaya başladı ve ben en son tüm bunların “avatarı” ilan edildim.