Toute nation a le gouvernement qu'elle mérite.

Çocuklar İçin Şiir Okulu -idealist eğitimcilerin el kitabı

 30,00

Açıklama

248 sayfa. 13,5 x 19,5
Türkçesi Eriç Karasu

Keşke her sınıf öğretmeni bir an önce bu kitabı okusa!
DAHİYANE BÜYÜLÜ EĞLENCELİ NEŞELİ ZEKA DOLU ÖĞRETİCİ

ÇOCUKLAR İÇİN DEĞİL EBEVEYN VE EĞİTİMCİLER İÇİN BİR BAŞYAPIT!

1968’de Koch küçük çocuklara şiir öğretmeye başladığında, dönemin şiir öğretmeye dair çizdiği manzara çok kısırdı. Flora Arnstein ve Richard Lewis’in çalışmaları gibi çok az sayıda yaşam belirtisi vardı ve daha genel anlamda çocukları ve çocukların yaratıcılığına olan inancı merkeze alan pedagojik bir gelenek vardı – John Denwey, Maria Montessori, Sylvia Ashton Warner ve diğerlerinin geleneği. Fakat hiç kimse, ilkokul öğretmenlerinin şiir yazmayı öğretirken kullanabileceği pratik fikirler ve yöntemlerden bir yapı oluşturmamıştı ve bu nedenle de hiç kimse çocukların şiir yazma yollarına bu kadar derinden dokunmamıştı.
Aslında Koch 1968’de çocuklarla bu çalışmaya başladığında, çoğu okuldaki yaygın düşünce çocukların şiir yazamayacağı veya yazsalar da bunun tıngırtıya benzer bir yapıda veya mevsim değişimi hakkında olacağı yönündeydi…genellikle çocuklar için yazması çok zor ve sofistike bir eylem olarak düşünülüyordu…ek olarak şiir okumak ve yazmak, görünürde uzak ve özelleşmiş olan bu sanata dair eğitimleri yetersiz olan çoğu öğretmenin gözünü korkutmuştu.
Koch’un bu orijinal çalışması da, mucizevi bir şekilde bir anda ortaya çıkmadı. Yüzyılın başlarından beri William Carlos Williams gibi şairler, günlük konuşmaya benzer basit bir dilde serbest ölçülü şiirler yazmaya başlamıştı