De Omnibus Dubitandum

DAVID WOJNAROWICZ: DEFTERLER

 140,00

Stokta yok

Açıklama

12 x 18 cm 56

David Wojnarowicz’in rüya kayıtları, siyasi eleştirileri ve kolajlarından oluşan bir dağınıklık. 1980’lerin New York alt-kültürünün gerçek anlamda “ender” bir belgesi. Elimizdeki hazine, 1989’da PPOW Gallery’de sergisine eşlik etmek üzere fotokopi bir sanatçı zine’ı olarak yayımlandı. Sadece 50 kopyadan oluşan “yetersiz” baskı sayısına rağmen -ya da sayesinde- yayın efsanevi bir statü kazandı.
Burada ilk kez Wojnarowicz’in yazı ve görsel sanatını, ünlü olduğu iki farklı sahayı eşit ölçülerde tatbik ettiğini görüyoruz. Sanatçının tarihsel ve küresel güç mekanizmalarını yaratıcı üslubuyla inceleyen çalışmalarına tanıklık ediyoruz.
Wojnarowicz; sınıfsal, kültürel ve ırksal baskının silahları olarak teşhir etmek için (titizlikle kaydettiği rüyalar dahil) günlük hayatının parçalanmış deneyimini kullanıyor. Sanatçının HIV ile yaşama deneyimi sürekli olarak işlenen bir konu olup, sadece kendisine değil, tedavi görme çabalarında ek engellerle karşılaşan kadınlara ve beyaz olmayan insanlara karşı da ayrımcılığı sürdüren siyasi ve toplumsal mekanizmalara ışık tuttu. 1980’lerin sanat, siyaset, din ve sivil haklar girdabını baz alan kitap, henüz geride bırakmadığımız bir Amerikan kültürüne şaşırtıcı bir bakış sunuyor.

Félix Guattari yıllar sonra arzu edilen bu 2021 edisyonuna bir giriş yazısı yazar.

Ressam, fotoğrafçı, yazar, film yapımcısı, performans sanatçısı, söz yazarı ve aktivist David Wojnarowicz 1954’te New Jersey, Redbank’ta doğdu ve 1992’de New York’ta AIDS’ten öldü. Wojnarowicz, yazar ve AIDS bilincinin savunucusu olarak ve sansüre karşı duruşuyla ulusal bir üne kavuştu. Sub Factory ve Underground Poetix’in dehası üzerine basılmış ve yayımlanmış işleri bulunmaktadır.