Toute nation a le gouvernement qu'elle mérite.

DÜNYA SARSILIYOR / ROCK’N ROLL

 78,00

Stokta yok

Açıklama

1955 yılında Amerika’nın İtalya Büyükelçisinin aracılığıyla bir Amerikan filmi Venedik film festivalinden geri alındı. Başrolünü Glen Ford’un oynamış olduğu “Karatahtalı Orman – Blackboard Jungle” isimli bu filmin fon müziğinin günümüzde bir baştan bir başa dünyayı sarsacak çılgın bir ahengin kıvılcımı olacağını o zamanlar kim tahmin edebilirdi?
“Karatahtalı Orman”, Amerika’da bir okulda bazı kayıtlara ve sosyal değerlere karşı kafa tutan asi ruhlu öğrencilerin ibret verici hikayesiydi. Bütün dünya terbiyecileri tarafından takdirle karşılandı. Çok kimse, bu film ile Marlon Brando’un oynamış olduğu “The Men” filmi arasında yakın ilişkiler bulmuştu. Her iki filmin ağırlık noktası ve hareket merkezi aynı idi.
Hiçbir şeye inanmayan, hiçbir hedefi olmayan, kırgın, cemiyetin çemberini zorlayan bazı gençlerin davranışlarını ele almıştı.
“Karatahtalı Orman” filminin gayet hızlı, alışılmamış ahenkte bir fon müziği vardı.
“Saatin Etrafında Sallantı” ismini taşıyan bu parça şaşırtıcı bir rağbet gördü ve tez zamanda birçok müzisyen aynı esas üzerine sayısız şarkılar bestelediler. “Şehre Giden Elli Yol”, “Kırık Ağızlı Şişenin Etrafında”, “Beni Gör Ve Sonra Öl”, “Kalp Ağrın Başladığı Zaman”, “Dediğin Olsun Anne” ve “Git Kedi, Git” gibi örneklerini sayabileceğimiz bu şarkılar çok kısa süre içinde ateşli bir humma salgını gibi Amerika’da yapılıp Avrupa’ya atladılar.
Musiki değerlerini ve yapılarını ilerdeki sayfalarımızda inceleyeceğimiz şarkılarla “Sallan ve Yuvarlan – Rock’n Roll” denilen yepyeni bir dansın ateşli raşeleri de dünyayı sarıyordu.
Miami’den Pasedono’ya, New York’dan Paris’e, Londra’dan Berlin’e kadar uzanan bölgeler şiddetli bir zelzelenin tesirinde kalmışcasına sarsılıyordu.
Mayfair’in gece kulüplerinden tutun da, Roma’nın düşük seviyeli dansinglerine kadar binlerce kilometre karelik bir çevre, aynı sihirli kelimelerin garip ahengine kapılmış gibiydi.

“Sallan ve Yuvarlan!”