Toute nation a le gouvernement qu'elle mérite.

Eroin Haikuları

 11,00

23 adet stokta

Kategoriler: , , Etiketler:

Açıklama

10×15 cm
20 sayfa

Wantling hayatının büyük bölümünü Illinois’te geçirmiş ancak bir süre Kore’de görev yapmıştır. San Quentin’de sahte reçete düzenlemek gibi suçlara karıştığı bir dönem olmuştur.

Hapishane günlerinden sonra Wantling, Illinois Eyalet Üniversitesi’nde; önce eğitim görmüş, sonra öğretmenlik yapmıştır. Hamburger Hill kitabının yazarı Samuel Zaffiri, Wantling’in hapishane sonrası hayatının “kendini sarhoş ve kafası kıyak yapacak şeyleri bulmak için sonsuz bir arayış hali” olduğunu söylemiştir. Zaffiri ayrıca Wantling’in “Bir manipülator olduğunu ve ister en iyi arkadaşı isterse gelişigüzel tanıdığı biri olsun karşılaştığı herkesi kendi düzenbazlıkları için kullandığını, kandırdığını yeri geldiğinde yalvarıp, yalan söylediğini yazmıştır.

Şair hakkında doktora tezi yazan Kevin E. Jones’a göre “Wantling, yalan söylemiş, etrafındakileri kandırmış, arkadaşlarını dolandırmış, onların küvetlerine sıçmıştır. Tüm bunlar olurken, o eroin hayatıyla ilgili haikular yazmayı tasarlamaktadır. 1965 ve 1966’da Flint, Michigan’da yayımlanan bir edebiyat dergisi olan “Spero”nun William Burroughs ve LeRoi Jones’u yayınlamış olduğu ilk sayısından sonra; ikinci sayısında ufacık bir cebe konulmuş ufacık bir kitapçık vardır, bu kitapçık Wantling’in Eroin Haikuları’dır. Wantling’in haiku anlayışının pek çok kişiden farklı olduğu göz-den kaçırılmamalıdır. Wantling satır uzunluklarını gözardı eder ve hece sayısına odaklanır, şiir onyedi heceli olmalıdır (orijinal metin dilinde 17 hecedir gerçekten de yazdıkları-ş.e). Bu sebeple bazılarınca “bazı onyedi heceli yorumlar” olarak adlandırılırlar.