Toute nation a le gouvernement qu'elle mérite.

HALÜSİNOJENLER

 44,00

Stokta yok

Kategoriler: , , Etiketler: , , , ,

Açıklama

12x18cm
60 sayfa

Maymun olduğumuz için linguistik ötesi bir obje gördüğümüzde arka beynimizde bir tür bilişsel uyumsuzluk vuku bulur. Üzerine dil dökmeye çalışırız ve dili üzerinden kolayca atar. Tekrar deneyip tekrar başarısız olunca bu objeyi sırtından atan bilişsel uyumsuzluk, bu “vay” veya “pırpır etme” dehşete kapılma öncesi şaşkınlığa, hayrete ve huşuya sebep olur. Bunun kontrol edilmesi gerekir. Bunu kontrol etmenin yolu da varlıkların yapmanızı söylediği şeyleri yapmaktan, yaptığı şeyleri yapmaktan geçiyor.

Einstein’ın bir zamanlar dediği gibi “Tanrı zar atmaz,” ise Batı kültüründe psikedeliklerin geniş bir ölçüde yayılmış olması kaza eseri olabilir mi? 50 yıl önce psikedelikler botanik veya Beatnik çevreler dışında bilinmezdi. Bugün Allen Ginsberg, William Burroughs, Timothy Leary, Terence McKenna ve diğerlerinin halkla ilişkilere öncülük yapmasından dolayı milyonlarca insanın psikedelik deneyimin aydınlanmasını yaşadığı bir tarihsel çağdayız. Hayır, bu kazar eseri olmadı, hepsi ömrümüzde yayılan garip ve harika bir sürecin parçaları ve Breaking Open the Head de bu sürecin bir parçası olarak bu geleneği devam ettiriyor. Hayal gördüren bitki ve nöro-kimyasalların kullanımının yol açtığı aydınlanma ve gnosis insan ırkının hayatta kalabilmesi için tek umut olabilir.

Dinler tarihinden anarşist felsefeye, philip k dick’ten huxley’e, DMT’den LSD’ye kültürel antropolojinin Türkçe denmemiş toprakları.