De Omnibus Dubitandum

JACK KEROUAC’A MEKTUP [KAYIP VE İLK MEKTUP]

 160,00

1 adet stokta

Açıklama

100 sayfa
12 cm x 18 cm
JACK KEROUAC’A MEKTUP
Türkçesi: Seda Garzanlı
Editör: Şenol Erdoğan

Sevgili Allen’ın yıllar yılı kaybettiği varsayılan ve Jack Kerouac’a “beat’in babası” olma lütfunu getirecek olan “dil”i yaratan efsane; çok şey gibi arşivlerden çıkarıldı, bunun adı “kayıp bulundu” olsa da artık 21.yy’da kimse bu masallara değil arşivlere inanıyor.
Çok büyük bir hediye çok büyük bir şenlik, afiyet olsun!

Önsöz yerine bir not ve önsöz yerine olmayan ikinci bir not:
Okumak için elinize aldığınızı varsaydığımız bu eser en kısa anlamda Neal Cassady, Neal Cassady olarak bilinmezden tanınmazdan evvel Jack Kerouac’a yazdığı ve geçen yıla değin kayıp olan bir mektuptur, Kerouac da o esnada bildiğimiz anlamda Kerouac değildir, işte bu mektup Kerouac’ın bildiğimiz anlamda Kerouac olmasını sağlayacak şeyi Kerouac’a hediye edecektir! Dil’i. Her şeyden öte On the Road’da ve hayatının kalanında Kerouac’ın kullana-cağı, onu sıradan bir Amerikan romancısı olma bataklığından kurtaracak olan Dil’i hediye etmiştir.

Kerouac Neal’in kendisine yazdığı bu mektubu okuyunca tam olarak bir “EVREKA!” anı yaşamış ve aradığı şeyin ne olduğunu anlamıştır. Kısacası şayet Neal Cassady Jack Kerouac’a bu mektubu yazmamış olsaydı bugün “spontaneous prose” ve “Yol”da ve bizim Jack olmayacaktı!

İkinci not ise şu: “Type” hatası ya da redaksiyon problemi olarak algılayabileceğiniz durumlar metnin orijinalinden sebep bulmuştur.
Daktilo edilmiş metin net bir anlamla ifade edersek: “konuştuğu” için dilbilimsel anlamda bir dizge dahilinde işitsel ya da bakıda sorun gibi gözükme ihtimali mevcut tüm nüveler olması gerektiği gibidir. Afiyet olsun. -Ş.E