Toute nation a le gouvernement qu'elle mérite.

KADİM YAĞMUR

 60,00

1 adet stokta

Açıklama

(ÇOK) ÖZEL EDİSYON. 16,5 CM X 22,5 CM EBATINDA. 100 sayfa. Amerikan Cilt. ALBUM BOY
TÜRKÇESİ CEMAL TOPCU
EDİTÖR ŞENOL ERDOĞAN
BASKI SPONSORU NERGİS YANKI

“Anonim kalmak istiyorum” demişti Bob Kaufman yağmurlu bir gecede, bir San Francisco salonunda. Münzevi ve ketum şairi neredeyse bir yıl boyunca aradım ta ki aniden bir kafede karşıma çıkıp kolumdan tutarak beni Çin mahallesindeki ıssız bir bara götürüne kadar. Baş başaydık, sözleri açık ve kesindi. “Müdahil olmamaya nasıl dahil olduğunu bilmiyorum ama ben dahil olmak istemiyorum. Amacım tamamen unutulmaktır.”
Geçen yirmi yıl boyunca Kaufman gizli kalma, Orfik miti yaşama, ustalıkla tüm insan temasından kaçınma eylemini aktif olarak gerçekleştirdi. Kendisi 1940 ve 1950’lerin caz ve bohem camiasında efsanevi bir kişiydi. Gösterişli ve kıvrak zekalı kişiliğiyle, gerçek “beatnik” oydu –ki bu kelimeyi icat eden de odur. Lawrence Ferlinghetti’nin yayınevi City Lights Books tarafından basılan üç eseri (Abomunist Manifesto, Second April, Does the Secret Mind Whisper?) bir gecede Beat Kuşağı’nın klasikleri haline geldi. Bebopun armonik karmaşıklıklarını ve spontane yaratıcılığını şiir ahengine ve ölçüsüne uyarlayarak tam bir caz şairi oldu.
Kaufman’ın şiirin sözlü ve kendiliğinden gelişen kaynaklarına bağlılığı o kadar büyüktü ki ancak eşi Eileen’in ısrarıyla eserlerini bir yere yazmaya başladı. Tek istisna ise bu kitapta yer alan ve günümüze kalan en eski şiiridir, Eileen ile ilk tanıştıkları 1957 gecesinde yazdığı şiir. San Francisco, North Beach’teki yaşamlarının merkezi, Kaufman’ın epey dikkat çektiği Co-existence Bagel Shop’tu. Oğlu Parker’ı bir klarnet çantası içinde taşıyan Kaufman, tuhaf davranışlarıyla yerel halkı dehşete düşürdü ve kısa süre sonra polis şiddetinin ve tacizinin hedefi haline geldi.
Kaufman 1960 baharında San Francisco’dan ayrılıp New York’a geldi. Harvard Üniversitesi’nde eserini okumaya davet edildi ve ilk kitabı Solitudes Crowded with Loneliness üzerinde çalışmaya başlayacaktı. Ancak New York’taki yılları yoksulluk, bağımlılık ve hapsedilme ile geçti. 1963’te San Francisco’ya dönüşüyle yazdığı “Dağlara Kan Düştü,” keder ve hayal kırıklığını tasvir eder. Hemen sonraki hafta yazdığı “Kendi Anıma” son yalvarışı oldu. Üç gün sonra, Başkan Kennedy suikastının de etkisiyle, Kaufman on yıllık Budist sessizlik yemini etti. Sonraki on yıl boyunca ne yazdı ne de konuştu.
Kaufman sessizliğini Şubat 1973’te, Vietnam Savaşı’nın sona erdiği gün bozdu. Bir akşam T.S. Eliot’ın Katedralde Cinayet oyunundan Thomas à Becket’in konuşmasını (“Onlar bilirler veya bilmezler, harekete geçmenin veya acı çekmenin ne demek olduğunu…”) ve ardından da ikinci kısımda başlayan, bu kitaptaki birçok şiir gibi bir kaset kaydından yazıya dökülen kendi isimsiz şiirini (“Hiç denize açılmamış tüm o gemiler . . .”) okuyarak orada toplanan yerel halkı şoka uğratır.
Sonraki 5 yıl boyunca, Kaufman kariyerinin en iyi şiirlerinden bazılarını yazdı–sade, yüce ve muhteşem. “Kadim Yağmur” şiirinde Siyahi adamın hırpalanmış ruhunu tekrar oluşturmaya çalışarak, Federico García Lorca ile olan zihni meşguliyetini yeniler. 1978’de Kaufman yazmaktan aniden vazgeçer ve bir kez daha sükunete çekilir.

Bu şiirler ise ilk defa burada derlenip yayımlandılar.

Raymond Foye

Alışverişleriniz: iyzico güvencesi altındadır.