kavrulmuş sebze sanatı üzerine küçük bir roman

kavrulmuş sebze sanatı üzerine küçük bir roman

 12,00  6,00

000

kavrulmuş sebze sanatı üzerine küçük bir roman
lisa jervis
Türkçesi: Kerem Uğur

Chapbook: 14,8 x 21 cm. 8 sayfa. 80 gr Enso iç. 300 gr Tuval Karton Kapak. Tel Dikiş.

Tekrar baskısıyla yakında kitapçılarda olacak olan Vegan Vejetaryen Yemek Kitabı “Yeşil Mutfak” yazarı Jervis’in aynı eserinden alıntılanarak yapılan çok çok sınırlı özel baskı yazarın “kavrulmuş sebze sanatı üzerine küçük bir roman” isimli, bölümünü sadece ilgilisine ve kendisini koleksiyoner derecesinde takibe layık görenlere hediye olarak geliyor. Neden: çünkü biz sebze kavurmayı ve bunun üzerine yazan Jervis’i ve bu metni çok fazla seviyoruz.

“İlk olarak şunu bilmelisiniz ki kavururken asıl amacım sebzelerimi tamamen pişirmek, sebzelerimin yüzeyinde güzel koyu kahverengi kıtır kıtır bir kabuk elde etmek; aynı zamanda sade, yapısal olarak çok çeşitli şeyleri de seviyorum. Bu seçimler benim yapış tarzımı belirliyor ve sıcaklık, doğrama ve zamanlama konusundaki saptamalarımı besliyor. Eğer işleri biraz değiştirmek istiyorsanız buradaki notlarda yer alan bilgiler üzerinde ayarlamalar yapmanız gerekecek.
Büyük değişkenler Bunlar tava, fırın sıcaklığı, sebzelerin büyüklüğü ve biçimi, tavanın içindeki yığılışları ve onları ne kadar pişireceğiniz. (Daha küçük değişkenler – yağın miktarı, her bir parçanın tavanın üstündeki yeri, fırın raflarınızın yeri ve pişme sırasında sebzelerinizi ne kadar iyi karıştırdığınız – daha sonra üstünde durulacak). Tüm değişkenler birbiriyle etkileşim halindedir ve insanların fırınları ve tavaları farklı farklı sonuçlar verebilir, yani ben ne dersem diyeyim siz en iyi yolu (ve elbette en sevdiğinizi) bulana kadar biraz deney yapmak zorundasınız.”