Toute nation a le gouvernement qu'elle mérite.

Milford Graves

İndirim!

 14,99

Stokta yok

Kategoriler: , Etiketler:

Açıklama

12×18 cm
20 sayfa

BÜYÜK MİLFORD İÇİN TÜRKÇEDE KÜÇÜK BİR SAYGI DURUŞU

25-26 şubat

Milford Graves, Albert Ayler, New York Art Quartet ve diğerleriyle yaptığı çığır açan yapıtlarla 60’ların serbest caz devrimine öncülük etmiştir. 80 yaşında 2021 Şubatının 12. Gününde dünyadaki yaşamından ayrılan MG’in yaptığı müzik hiçbir şekilde anlaşılması güç ve karmaşık değildir. Graves, alandaki titreşimleri işleme konusunda usta bir ses bilimcisidir.
Gelişim yıllarında çaldığı Latin-caz timballerinden uyarlanan atik zil desenlerini koşma tarzında icra edilen Hint tom-tom çalışmaları ve Afrika çoklu ritminin görkemli gürlemesiyle Harmanlar ve özel olarak elle boyanmış, maksimum rezonansı elde etmek üzere tüm alt davul başlıkları çıkarılmış sette çalarken, enstrümanı uluslararası bir perküsyon korosuna dönüştürür. Bu, en akıllıca ve en öğesel haliyle; ahşap, metal ve derinin bir araya gelmesiyle oluşan bir perküsyondur.
1973’ten 2011’e kadar, Bennington Koleji’nde öğretim görevlisi olan Graves, alçakgönüllü bilge rolünü üstlenmiştir. John Zorn ve Peter Brötzmann gibi A sınıfı doğaçlama sanatçılarıyla dünya çapında performans sergilemediği zamanlarda, Jamaika, Queens’teki evi sürekli, aralarında caz saksafon bestecisi Steve Coleman ve öncü avant-rock davulcusu Greg Fox gibi ünlü müzisyenlerin de bulunduğu ziyaretçi akınına uğrar. (Liturgy, Zs). Graves kalp atışı yanlısı ve metronom karşıtıdır, öyle ki eğitimlerinin bir parçası olarak öğrencilerin EKG’lerini ölçer ve analiz eder. O bir bitki uzmanı ve dövüş sanatçısı, şifacı ve hikâye anlatıcısıdır. Aynı zamanda tanışabileceğiniz en sıcak, en cana yakın adamlardan biridir. Yakın zaman önce Graves’i evinde ziyaret ettim ve üç saatlik bir sohbet için bodrum katındaki stüdyosuna indim.
Konuşmamıza Graves’in son yıllarda sıklıkla ortaklık yaptığı basçı Bill Laswell’le, Finli plak şirketi TUM Records’dan yayınladığı yeni ikilisi Space / Time • Redemption’la başladık. Ayler, Paul Bley, Sonny Sharrock, Miriam Makeba ve diğer pek çok kişiyle kayıt yaptığı 60’ların ortalarından sonlarına kadar geçen süreçten sonra Graves nispeten az sayıda albüm çıkarmıştır. Ve diskografisinde saksafoncu John Zorn ve David Murray ile ikili bölümler yer alırken, Space / Time • Redemption, diğer Milford Graves kayıtla-rından farklıdır. Kayıt, Laswell’in atmosferik yaklaşımı sayesinde, berrak ve davetkar bir hissiyat barındırır- serbest caz mücadelesin-dense, ortam meditasyonu hissiyatını barındırır. Yılın en sürükleyici albümlerinden biridir.

Yoko Yamabe