Toute nation a le gouvernement qu'elle mérite.

ÖĞLE YEMEĞİ ŞİİRLERİ

 32,00

Stokta yok

Kategoriler: , Etiketler:

Açıklama

Frank O’Hara, Amerikalı sanat eleştirmeni, yazar, şair. Bulunduğu küratörlük konumu gereği NYC sanat camiasıyla hep içli dışlı idi. New York Okulu olarak adlandırılacak olan büyük adanın isim yapmış bir ferdiydi. “Şiir zaten kişiseldir” klişesini insanın ağzına tıkacak netlikte kişisel şiir yazan O’Hara şiirden “klasik anlam” beklentileri hata merkezinin içindeki gudubet yığının da hep eline vermiştir.

Çok önemli bir abimizin de dediği gibi O’Hara sandığınız kişi değildir!!!

Günlük adi rutinleri şiire dönüştürebilen ve anlamı da bu hızlı yok oluşun içine saklayan şair, komikten saçmaya seyreder ve kerterizsizdir, önemsemez. yazdıkları ardından koşturarak toparlanmasaydı belki de bu önemli ve tek bütünü okuyamazdı dünya sakinleri.

bu şairin gerçek anlamda “tek” kitabıdır!

Ulusal Ödülle şereflendirilmiştir. Yakın geçmişte evinde yani City Lights Yayıncılıkta 65. yıl şerefine özel baskısı yapılmıştır.

Çeviri için Şimşekalp’ın onurlanmasının ana nedeni kendisinin yoğun Amerika hayatında New York’ta yaşadığı süreçte hem O’Hara hem okul’un diğer ünlü isimleri ile paralel şehir hayatını, jazz salonlarını, barları, kafetaryaları, kahveciler ve malum diğer unsurları deneyimlemiş olması noktasında parlamasıdır.

-Şenol Erdoğan