Toute nation a le gouvernement qu'elle mérite.

SİYAH ŞİİRLER AFRO-AMERİKAN ŞİİR SEÇKİSİ Genişletilmiş 2. baskı

 36,40

4 adet stokta

Açıklama

12×18 80sayfa
genişletilmiş 2.baskı

DERLEYEN VE ÇEVİREN ONUR SAKARYA

Pandemi sürecinin ilk karantinası yaşanırken polis devleti içerisindeki tutulamaz katletme, öldürme arzusu polis üniforması içine girmiş bir pisliğin George Floyd’u nefessiz bırakarak katletmesi ile milyonuncu kez kendini tutamayarak görünür olmuştu, hiç bir şekilde Covid-19 kapatılmasına takılmadı bu olay -çok hafif de olsa yapılması gerekenler yapıldı Birleşik Devletler’de ve dünyanın bazı kesimlerinde, ne yazık ki bizim yayım süreci hazırlığımız bu sürece denk gelmişti ve içimizde zaten ebedi olan burukluk adsız bir öfkeyle birlikte doruk noktasına ulaşmıştı… İçi acı ve öfkeyle dolan bir tek biz olmamalıyız ki bu birliktelik kitabın yaklaşık 10 -15 gün zarfında tükenmesini tetikledi. Çünkü her güncel acı tüm bir geçmişi tarih denilenin tamamını uyandırır ve ayağa kaldırır. Şimdi ise yaklaşık 6-7 ay sonra, ikinci baskıyı yayımlayacağımız sabahın gecesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde başkanlık değişti ve 45. Başkan Donald Trump hiç layık olmadığı konumundan halk tarafından indirildi ve görevi Joe Biden’e bıraktı.

Dualarımız ve arzularımız derilerin renklerinin anlam taşımadığı, cinsel tercihlerin ve üreme organlarına ait kültürün baş köşeye yerleştirilmediği, paranın iktidar olmadığı, paylaşım sorununun kendi dahilinde bir faşizm olduğu gerçeğinin geride bırakıldığı ve kürklerin para etmediği, yerkürenin yaşamına dair katliamların yapılmayacağı bir geleceğe dair. İnsanın evrim sürecinin çok başlarında olan bizim tarihimiz, binlerce yıl sonra android – ios vd’nin konuşulduğu değil bizim onlara bıraktığımız şiir geleneğini mirasının konuşulduğu bir geleceğe aktarılacak. Şimdi bize kalan tek geçmiş şiirdir! Dünyamızın tek mirasıdır bu.

Evrimin etkilemediği tek şeydir şiir. Tek işe yarayan devredilendir binlerce yıl sonraya!

ŞİİR EVRİMDEN ETKİLENMEZ
ONU BESLER, YAŞATIR YANİ!

Zaman içinde giderek büyüttüğümüz ciltlerin ve bilgi havuzunun içerisinde birlikte yaşamaya ve dünyevi yaşam son bulana değin üretmeye (yarara yönelik, paradan ve çıkardan uzak olan, bireysel ego zavallılığında gömülü modern adındaki altinsan’ın ötesinde ve dışında, ontolojik olan üretmeye dair) tek iyi hissim.

Saygılarımla Şenol Erdoğan