Toute nation a le gouvernement qu'elle mérite.

SONSUZ DENKLEM

 30,00

Stokta yok

Kategoriler: , ,

Açıklama

15X23 CM
40 SAYFA

ARŞİV ÖZEL SATIŞI. SADECE 4 ADET.

1960’lı ve 70’li yıllarda Mısır’a ilk gönderildiğimde, Sun Ra’nın en az bir kez Sfenks’in karşısında konser vermesi gerektiğini düşündüm. 1971 Haziran’ında gayrı resmi, özel konuğum olması için onu davet ettim ama ne olacağını tahmin edemedim. Yarım yıl sonra Sun Ra, tüm Arkestra ile Kahire’ye ulaştı. İki hafta, müzik, fotoğraf ve film çekimi, pasaport ve özel problemler, kahvaltı sohbetleri, iç ve dış taraflardan büyük piramit tırmanışı, konser organizasyonları, Muhammed Ali Caddesi’nde Arap müzik aletleri satın almayla geçti.
Bir sabah Sun Ra ve ben eski Mena House Hotel’in verandasında, karşımızda Keops piramidi manzarasıyla oturuyorduk, ve bizim (onun!) konuşmasında konu şiire geldi. Bana küçük defterine el yazısıyla yazılmış şiirlerini gösterdi. Kendisi jambon ve yumurtalarını yerken benim birkaç şiiri bir peçeteye kopyalamama izin verdi. Sun Ra bana şiirlerinin yakında yayınlanacağını söyledi ve bana bir kopyasını göndermesini istedim. “Immeasurable Equation”in ilk kopyası 1972’de geldi ve ilk bakışta beni büyüledi. Bu şiirler hayatımda onlarca yıl boyunca bana eşlik etti.
Yıllar sonra Sun Ra’nın şiirsel çalışmasını düzenlemek ve yayınlamak için çeşitli tartışmalar ve planlar vardı. 1980’lerde, Peter Hinds, Omni Press’ten 200 ile 300 kopya arasında küçük bir baskı şiir kitabı ve mükemmel Sun Ra Araştırma periyodu ve bazı Sun Ra Kitaplarından oluşan bir dizi şiir kitapçığı yayınladı. 1995’te Sun Ra’nın şiirini Almanya’da yayınlamaya karar verdim, ancak telif hakkı sahibi isteğimi hiç cevaplamadı.
1997’nin başlarında Kongre Kütüphanesinden James L. Wolf ile temasa geçtim. Aynı konuyla ilgilenirken, bazı Sun Ra ile ilgili materyal alışverişinde bulunduk ve Sun Ra’nın şiirlerini derledik ve düzenledik. Ancak telif hakkı sorunları nedeniyle önümüzdeki sekiz yıl boyunca hiçbir şey olmadı.
Enterplanetary Koncepts sayesinde proje sonunda somut bir hal aldı. 20. yüzyılın kültürel sahnesindeki en göz kamaştırıcı figürlerden birinin şiirini ve nesrini ilk kez sunmaktan gurur duyuyoruz.

-Hartmut Geerken