Toute nation a le gouvernement qu'elle mérite.

Termosifon Hadisesi

 16,00

Stokta yok

Kategoriler: , Etiketler: , , ,

Açıklama

2017 Ocak’ı hadiselerle dolu bir aydı. Önce kiralık dairenin termosifon kazanı delindi ve kiracı kız tutturdu yıkanamıyorum diye. Sonra başka bir dairenin kombisi tam 21 yıl sonra beklenmedik bir anda bozuluverdi. Ayrıca o günlerde, İlçe Nüfus Müdürlüklerinde yeni nüfus cüzdanı başvuru alımlarının başladığı haberi gelmişti. Ne hikmetse sabah erkenden üç gün arka arkaya İlçe Nüfus Müdürlüğüne gittiğim halde sıra bana gelmedi ve yeni kimlik kartımı alamadım. Yine aynı günlerde annemden ödünç aldığım siyah ipek atkı sanki yer yarıldı içine girdi, kayboldu. Aile büyük bir krizdeydi. Türkiye dış politikası yetmiş sene sonra ilk kez eksen kırdı. Termosifon ve kombi, servisin, bayinin ve belediyenin ufak müdaheleleriyle bir türlü tamir edilemedi, bir sürü başka iş çıktı, bilhassa termosifonun tamiri meselesi arap saçına döndü, en sonunda Kartal’dan gelen Kemal Usta bu işi çözdü. Bu şiirin malzemesini anne ve babamla termosifon hadisesine dair yaptığım uzun söyleşiden çıkardım. Yaklaşık otuz dört dakikalık ses kaydının aslı şuradan dinlenebilir: https://soundcloud.com/efe-murad/termosifon-hadisesi
2020’nin 31 Mart’ında akşamüstü nehir kıyısına doğru bir sokakta yürürken elden çıkma bir termosifonla karşılaştım. Covid-19 pandemisinin ilk aylarıydı ve virüsün yüzeye temasla bulaştığına dair bazı bulgular vardı. Termosifonu eve götürmek istedim ama yapamadım. Cihaz yerine yanına bırakılmış kitapçığı aldım.
Bu ev hali güzellemesinde yer alan çizimler, sokakta bulduğum bu kitapçıkla babamın termosifon hadisesi esnasında arşivlediği broşür, katalog ve belgelerden Aralık 2020 ve Ocak 2021’de buluntulandı. Ve bir not: Bu şiir, yüksek sesle konuşur gibi okunmalı.

25-26 şubat Tarihinde kargolanır.