Toute nation a le gouvernement qu'elle mérite.

Bir Richard Brautigan Kitabı

 12,00

Açıklama

Yazarlar: Eric Lorberer, Keith Abbott, Brooke K. Horvath, Katie Jeffryes, Robert Kern, Ron Loewinsohn, Joseph Mills, Brenda M. Palo, Manfred Pütz

Şüphe yok ki Amerika’nın Dünya edebiyatına kazandırdığı en nevi şahsına münhasır örneklerin başlıcalarından birisi Richard Brautigan. Türkçe’de tüm kitaplarının editörlüğünü ve yayımcılığını yapmış Şenol Erdoğan; dünyanın en yetkin 8 Brautigan kritikçisinin O’nun edebiyatı ve yaşamı üzerine değeri paha biçilmez makalelerini bir araya getirdi. Gerçekten değeri belki nesiller sonrasında anlaşılabilecek muazzam bir kitap! Kitap Türkçe’de tüm eserleri yayımlanan yazar-şair hakkında tek ve ilk kaynak olma niteliğini de taşırken başlı başına şiirsel ve doyumsuz bir edebi dille kendini öne çıkartıyor.

Ludwig Wittgenstein, “Ölüm, yaşamla ilgili bir hadise değil, ölüm yaşanmadı” der. Bununla birlikte, Kierkegaard ve diğerleri, ölüm ihtimali hayatın temel gerçeğidir ve bu gerçeğin bastırılması hayatın esas görevidir, fikrini coşkuyla savunurlar. Dahası, Ernest Becker’a göre, insanın kahramanlığı, mahlukat olmanın sınırını aşmak, ölümü “yaşam arttırıcı yanılsama” yoluyla inkar etmek için ortaya koyduğu imkansız çabalarında yatmaktadır. Bu tür yanılsamalar arasına, Wittgenstein’ın ifadeleri ve Richard Brautigan’ın kurgusu konulabilir.

Richard Brautigan 1984 yılında Kaliforniya’daki evinde öldü; Hemingway ve Kurt Cobain gibi, mümkün olan en acı yöntemlerden biriyle, hayatına son verdi.