Toute nation a le gouvernement qu'elle mérite.

USA CHICAGO 1968 İSYANLARI ALLEN GINSBERG’İN MAHKEME SAVUNMASI

 16,00

Kategoriler: , , , Etiketler: , , ,

Açıklama

chapbook.
13,5×19,5
34 sayfa
snırlı üretim
Türkçesi Buğra Aksoy

Vietnam Savaşı’na karşı protesto faaliyetleri, 1968 Demokratik Ulusal Sözleşmesi öncesinde ve sırasında gerçekleşti. 1967’de, karşı kültür ve Vietnam Savaşı karşıtı protesto grupları Chicago’ya gelip kongreyi bo-zacaklarını söylüyorlardı. Şehir yönetimi ise kanunu uygulayıp düzeni sağlayacaklarının sözünü veriyordu. Sekiz gün boyunca protestocular Chicago Polis Departmanı tarafından Chicago’nun sokaklarında ve parklarında karşılanırken, o esnada ABD Demokrat Partisi Uluslararası Amfitiyatro’daki kongrede toplandı, protestolar daha sonra önemli bir gazetenin 28 Ağustos 1968 gecesi “polis isyanı” diyerek manşete taşıdığı olaylarla doruğa ulaştı.

Eylemlerdeki kalabalığın liderliğini Abbie Hoffman’ın, Jerry Rubin’in ve Rennie Davis’in yaptığı söyleniyordu. Bu üçlünün yoğun bir biçimde yargılandığı sıralarda yakınlarının ve tanık olanların ifadelerine de baş-vurulmuştu. Bu isimlerden birisi, zaman zaman Chicago’daki eylemlerde yer de alan Allen Ginsberg’di.

”11 Aralık 1969. Akşam üzeri. Ginsberg ayağında beyaz tenis ayakkabılarıyla Yargıç Hoffman’ın mahkeme salonuna girip bir kedi gibi süzülerek tanıkların durduğu kısma doğru usul usul ilerliyor. Sol omzundan kalçasına değin sallanıp duran büyük bir postacı çantası var. Tanık sandalyesinin yanına gelince durup avuç içlerini birleştiriyor, parmak uçlarıyla sırım gibi uzun siyah sakalının çene kısmını sıvazladıktan sonra diğer sanıkların yanısıra biraz daha yüksek sırtlığı olan koltuğundan ona bakmakta olan Hâkime doğru eğilerek selam veriyor. Ginsberg daha sonra yerini alıyor ve iki savunma avukatından biri olan Leonard Weinglass’ın incelemesi altında mantraları ve diğer tezahürlerinin büyük insan topluluklarını yatıştırdığı, sakinleştirdiği bilinen Doğu dinlerini incelemek için Hindistan’a nasıl gittiğini açıklamaya başlıyor…”