De Omnibus Dubitandum

Sık Sorulan Sorular – FAQ

Read The Fucking FAQ
1. Sipariş
1.1. Sipariş verebilmek için üye olmak gerekli mi?

2. Ödeme
2.1. Havale / EFT ile ödeme yapabilir miyim?
2.2. Taksitli ödeme yapabilir miyim?
2.3. Ödeme aşamasında hata alıyorum, nedeni ne olabilir?

3. Kargo
3.1. Hangi kargo firması ile çalışıyorsunuz?
3.2. Siparişim ne zaman, kargoya verilir?
3.3. Kargomu nasıl, takip edebilirim?
3.4. Belirttiğiniz zaman aralığı geçmiş olmasına karşın hala siparişimin yola çıktığına dair bir e-posta almadım, neden?
3.5. Kargo bedelleri bana çok yüksek geliyor, sizce de öyle değil mi?
3.6. Kargom iade edilirse nasıl, bir süreç işleyecek?

4. Yayım / Yayın Aşamaları
4.1. Kitaplarınıza nereden ulaşabiliriz?
4.2. Bir kitap ürettim (yazdım, çevirdim, yerelleştirdim, kolaj yaptım, vb.) göndersem yayımlar mısınız?

Son güncelleme: 14.05.2022

Sipariş

Sipariş verebilmek için üye olmak gerekli mi?

Hayır. Sipariş vermek için üye olmanıza gerek yoktur.

Üyelik sisteminin; ödeme aşamasında kargo için gerekli bilgileri (adres, telefon numarası, ad-soyad, vb.) daha önceden girmiş olduğunuz verilere göre otomatik doldurmak dışında bir işlevi yoktur.

Ödeme

Havale / EFT ile ödeme yapabilir miyim?

Evet. Havale / EFT işleminizi direkt kullandığınız banka sistemi üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi “iyzico korumalı Havale/EFT” yöntemini de kullanabilirsiniz.
Havale / EFT ile ödeme yaptığınızda, açıklama kısmına sipariş numaranızı yazmanız gerekmektedir.

Taksitli ödeme yapabilir miyim?

Evet. Kredi kartı ödemeleriniz iyzico aracılığı ile gerçekleşmektedir. Yine iyzico’nun anlaşmalı olduğu; Bonus, World, Maximum, CardFinans, Paraf, Axess ve Advantage özellikli kredi kartlarından herhangi biri ile ödemelerinizi taksitlendirmeniz mümkün.

Ödeme aşamasında hata alıyorum, nedeni ne olabilir?

Net bir cevap vermek mümkün olmasa da ihtimalleri şöyle sıralamak mümkün:

1) Kullandığınız kart ya da sanal kartın internet üzerinden alışveriş özelliği kapalı olabilir. Çevrimiçi bankacılık işlemleri —mobil uygulama da dahil:)— üzerinden bu özelliği aktif edebilirsiniz.

2) 3D Secure özelliği ile ilgili bir sorun yaşıyor (bankanız bu sisteme kayıtlı olmayabilir, kartınız ya da sanal kartınız için bu özellik aktif edilmemiş olabilir, vb.) olabilirsiniz.

3) Banka kartınız (aynı zamanda kredi kartı değil ise) ya da sanal kart ile “taksitli” alışveriş yapmaya çalışıyor, olabilirsiniz.

Güvenlik ve mahremiyet (gizlilik) ile ilgili detaylı bilgi için “Güvenlik ve Gizlilik” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kargo

Hangi kargo firması ile çalışıyorsunuz?

PTT KARGO A.Ş

Siparişim ne zaman, kargoya verilir?

1/7 iş günü aralığında kargo yapılır.

Kargomu nasıl, takip edebilirim?

Bizden siparişinizin yola çıktığına dair bir e-posta aldığınızda bu durum siparişin kargoya verildiği anlamına gelir.

Kargo bilgilerinizi yazarken girmiş olduğunuz telefon numarasına PTT Kargo tarafından gelen kısa mesaj içerisinde takip kodu da bulunmaktadır. Bu kod aracılığı ile PTT Kargo websitesi üzerinden takip işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Belirttiğiniz zaman aralığı geçmiş olmasına karşın hala siparişimin yola çıktığına dair bir e-posta almadım, neden?

Bu durum sepetinizde en az bir adet “ön sipariş” ürünü olduğunu gösteren önemli bir delildir. Lütfen, önce bu durumu kontrol edin. Sepetinizde en az bir ön sipariş ürünü var ise, —ilgili ön siparişin açıklama kısmında da belirtildiği üzere— sepetinizdeki eserlerin kargo tarihi ön sipariş ürününün çıkış tarihine ertelenir. Anlaşılabileceği üzere bu durumun nedeni, kargo maliyetidir.

Eğer en az bir ön sipariş ürünü ile birlikte mevcut diğer eserlerden de almak istiyorsanız, basitçe; biri ön sipariş ürünü/ürünlerinden diğeri mevcut eserlerden teşekkül iki farklı sipariş oluşturmanız gerekir.

Ön sipariş ürünlerinin açıklama kısımlarında o eserin basım tarihi de beyan edilmiştir. Dolayısı ile birden fazla ön sipariş ürünü aynı sepette olduğunda gönderim zamanı için daha ileri tarihe sahip olan esas alınacaktır. Bunun çözümü ise, yine bir üst paragraftaki yöntemi “ön siparişler” kategorisi içerisinde uygulamaktır.

Kargo bedelleri bana çok yüksek geliyor, sizce de öyle değil mi?

Hayır değil. Kitap indirimli karo uygulaması kullanıyoruz, özel kargo şirketleri ise ağırlık veya desiye bağlı olarak yaklaşık 3 ila 5 kat arası bedel alıyor. Şu an en uygun rakam PTT kargo uygulaması.

Kargom iade edilirse nasıl, bir süreç işleyecek?

Kargo ücreti, gönderilen paketin hacim ya da ağırlığı farketmeksizin bir defaya mahsus ve tek yönlü şekilde alınmaktadır. Yani alıverişinizi tamamlarken karşılaştığınız kargo ücreti içerisinde, kargonun iade edilme ihtimaline binaen konmuş bir temkin payı yok. Kargonuz herhangi bir nedenden kaynaklı (haklı ya da haksız) iade edildiğinde geri taşıma ücreti bizden tahsil edilmekte. Yani başlangıçta ödemiş olduğunuz kargo ücreti iade esnasında kullanılmakta. Dolayısı ile paketin tekrar size gönderilmesini talep etmeniz halinde, ilgili gönderiyi karşı ödemeli şekilde yapmak durumundayız.

Yayım / Yayın Aşamaları

Kitaplarınıza nereden ulaşabiliriz?

Tüm üretimlerimize (kitap, risale, chapbook, kaset, vs.) sadece websitemiz aracılığı ile ulaşılmaktadır.

Bir kitap ürettim (yazdım, çevirdim, yerelleştirdim, kolaj yaptım, vb.) göndersem yayımlar mısınız?

Ekseri tercihimiz kendi seçkilerimizi üretmekten yanadır. Ve lakin bu sorunun tek cevabı yok, sık karşılaşılan iki ihtimal için cevaplar şöyle:

  • Eğer ortada bir dosya yok iken, iletişim yalnızca bu sorudan oluşuyor ise, cevap; “hayır” olacaktır. Eğer sorunuzun yanıtı size ulaşmadı ise, bu da cevabın; -yine- “hayır” olduğunu gösterir.
  • Ortada bir dosya var ise, bu dosyayı websitemizin iletişim sayfasında bulunan e-posta adresine gerekli tüm detaylar ile gönderebilirsiniz. Lütfen, bu yöntem haricinde bir yol ile dosyayı ulaştırmaya çalışmayın. Eğer bir (1) ay içerisinde (azami 30 gün, zira hicri takvim dahilinde 30 günü aşan ay yoktur) yanıt almaz iseniz, bu durum yine cevabın; “hayır” olduğunu gösterir.

Not: “ise” ifadesinin ardından virgül gelmemesi gerektiğine dair TDK kuralı, bizim için bağlayıcı değildir.