De Omnibus Dubitandum

İYİ MÜZİK NEDİR?

 90,00

Stokta yok

Kategoriler: , Etiketler: ,

Açıklama

Kerim ATAY’ın Dizi Editörü ve Çevirmen sıfatlarını üstlendiği “MÜZİK MAKALELERİ” ismini verdiğimiz uzun soluklu serimizin ilk eseri.

Popüler müzik kültürü konusunda uzmanlaşmış İngiliz sosyomüzikolog Simon Webster Frith 1946 doğumludur. Edinburgh Üniversitesi’nde müzik dalında Emeritus Profesörlük unvanına sahip olan Frith, aralarında The Sociology of Rock (Constable, 1978), Sound Effects: Youth, Leisure and the Politics of Rock ‘n’ Roll (Pantheon, 1981), Art into Pop (Methuen, 1987 – Howard Horne ile birlikte yazılmıştır), Music for Pleasure: Essays on the Sociology of Pop (Cambridge University Press, 1988) ve Performing Rites: On the Value of Popular Music’in (Oxford University Press, 1996) de bulunduğu birçok etkili kitabın yazarıdır. Ayrıca, disiplinlerarası popüler müzik çalışmaları alanındaki önemli antolojilerin editörlüğünü yapmıştır: On Record: Rock, Pop & the Written Word (Routledge, 1990), Sound and Vision: Music Video Reader (Routledge, 1993) ve The Cambridge Companion to Pop and Rock (Cambridge University Press, 2001).
Frith ayrıca dört ciltlik Popular Music: Critical Concepts in Media & Cultural Studies (Routledge, 2004) setinin editörlüğünü üstlenmiş ve önemli denemelerinden oluşan Taking Popular Music Seriously: Selected Essays (Ashgate, 2007) başlıklı bir derleme yayımlamıştır. Ashgate tarafından yayınlanan The History of Live Music in Britain adlı üç ciltlik bir çalışmanın ortak yazarıdır.
Frith, verilmeye başlandığı 1992 yılından bu yana Mercury Müzik Ödülü’nün jüri başkanlığını yapmaktadır. Popüler müzik eleştirileri Village Voice ve The Sunday Times dahil olmak üzere birçok popüler dergi ve gazetede yer almıştır. Akademik hayatının ilk evresinde Warwick Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde ve Strathclyde Üniversitesi İngiliz Çalışmaları Bölümü’nde ders veren Frith, 1999 yılında Film ve Medya Profesörü olarak Stirling Üniversitesi’ne geçti. 2006 yılında son görevi olan Edinburgh Üniversitesi Tovey Müzik Kürsüsü’nden emekli oldu ve 2017 yılında Emeritus Profesör olarak atandı. Gitarist ve besteci Fred Frith ile nörobilimci Chris Frith’in kardeşidir.
Yazar Bernard Gendron, 2002 tarihli Between Montmartre and the Mudd Club: Popular Music and the Avant-Garde adlı kitabında Frith’in “rock eleştirisinin analizinin temellerini atmak için en çok çaba sarf eden kişi” olduğunu yazmıştır. Frith, yükseköğretime ve popüler müziğe hizmetlerinden dolayı 2017 Yeni Yıl Onur Ödülleri’nde Britanya İmparatorluğu Nişanı’na (OBE) layık görülmüştür.