De Omnibus Dubitandum

“ormanın ortasından” – “odlarda: konfüçyüs ve ezra pound”

 160,00

19 adet stokta

Açıklama

Türkçeye Çeviren Cemal Topcu
kitap. 13,5 x 19,5 cm 120 sayfa. Amerikan cilt, özel karton kapak.

Yazarın 2 ayrı kitabını (“ormanın ortasından” & “odlarda: konfüçyüs ve ezra pound”) tek bir cilt olarak sunar.

GERÇEK OLAMAYACAK KADAR BÜYÜLEYİCİ, SOLUK KESİCİ, FANTASTİK ve MUHTEŞEM!

I

Neeli Cherkovski Ormanın Ortasından’da neredeyse imkansızı başarmıştır: kutsal ve dünyevinin yanı sıra saf doğa ile somut ilişkinin özünü de harmanlamıştır. Esasen The Confucian Odes’tan esinlenen bu kitaptaki şiirler, Kenneth Rexroth’un çevirdiği Du Fu ve Marichiko’nun hoş cambazlıklarını akla getirmektedir. Cherkovski’nin kişisel tecrübelerden doğan “temel” şiirleri, kuzey Kaliforniya’nın bol ağaçlı kıyısı boyunca keskin okyanus ve çam iğneleri kokusu gibi duyuları ve manzaraları canlandırmaktadır. Burada, Cherkovski’nin becerikli ve şefkatli heykeltıraş ellerinde Doğu ile Batı, siyaset ile yabani bölgeler doğrudan ama nazikçe buluşmaktadır. Bu kitap, modern ironi ve bencil anlatının Amerikan edebi ruhuna hükmetmediğinin, Amerika’nın limanlarında ve ormanlarında gerçek şefkatin ölmediğinin ustaca bir kanıtıdır. Sub Press NC’nin tüm eserlerini dilimize kazandıracaktır.

II

Bu şiirler, Ezra Pound tarafından İngilizceye aktarılan The Confucian Odes ile görüş birliği olarak başlamıştır. Konfüçyüs tarafından derlenen söz konusu antolojideki üç yüzden fazla şiir “sıradan halk” ruhu, doğa dünyası, iç huzur arayışı, toplumda nezaket ve düzen arzusuyla doludur. Odes’u okudukça, çoğunlukla doğa ve sürekli onunla uyum içinde yaşama arayışımız ile ilgili kendi şiirlerimi yazmak üzere dışarı çıktıkça eski Zen ustalarının kulağıma fısıldadığını fark ettim. Bana okuduğum koanları ve odaklanmama yardımcı olan Zen şiirini hatırlattılar. Gençliğimde okuduğum tüm o Alan Watts, Paul Reps kitaplarını ve R. H. Blyth’ın kapsamlı haiku çalışmalarını — Batılı gözünden Asya felsefesi — düşündüm ve şiir derlemelerimin Odes’tan olduğu kadar Zen çalışmalarından da ilham aldığını fark ettim.
İlk başta bu küçük kitabın adını Konfüçyüs Odlarından koydum ama bu başlık beni istediğimden biraz daha fazla dizginledi. Okurlar bir çeviri yaptığımı düşünebilir fakat gerçekte çok güncel gelen uzak bir geçmişi tamamen kendi kelimelerimle ele aldım. “Eski Çin”in kaygıları, bugün Kaliforniya bölgesindekilerle benzerdi. Bu durum okuma ve tekrar okumada barizdi. Ormanın Ortasından, kitaba çam iğnelerinin o keskin kokusunu kattı ve Buda’nın Orta Yoluna bir ima getirdi. Sıradağlarda veya bol ağaçlı bir kıyı şeridi boyunca yaptığım yürüyüşlerin anısı kök saldı. Bu kısa odlar dinginlik aramakta ve doğanın ritimlerinden gelen düzenli bir yaşam çağrısında bulunmaktadır, bu da sıklıkla “düzensiz şair” geleneğine dahil edilen biri için pek de fena bir amaç değildir. Umarım ki bu çaba elden ele ya da ufak bir tekne gibi limandan limana gidecek kadar açık ve özdür.
Bu proje, tekrar ormanda ve dışarıda yürüyecek zaman bulduğum sürece büyümeye devam edecektir. Bunları “temel şiirler”, özüne indirgenmiş eserler olarak değerlendiriyorum. Birçoğunun başlangıç noktası defterlerdedir. Bir anı yakalayıp kağıda dökerim ve sonra da onu bilgisayar ekranına aktarırım. Kelimelerin o büyülü yazı tahtasında birbirlerinin etrafına toplanışını ve bir anlam kazanışını izlemek gibisi yoktur.
Bu projenin yönlendirilmesine yardım eden şair ve kadim dostum Thomas Rain Crowe’a teşekkür ederim. Bir editör olarak kullandığı hünerli eline ve dikkatli gözüne minnettarım.
-Neeli Cherkovski, Şubat 2011. San Francisco, CA

Yazarın Kısa Biyografisi

Neeli Cherkovski (Santa Monica, CA, 1945) çok sayıda şiir kitabı yazmıştır, bazıları: From the Canyon Outward, ödüllü Leaning Against Time, Elegy for Bob Kaufman ve Animal; iki de biyografi yazmıştır, Bukowski: A Life(Sub Press yayım listesindedir) ve Ferlinghetti; bir eleştirel anılar derlemesi olan Whitman’ın Vahşi Çocukları (Sub Press, 2019 İstanbul) kitabı, bir yeraltı klasiği haline gelmiştir. Neeli 1975’ten beri San Francisco’da yaşamakta ve çalışmaktadır. Yayınları Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de Bancroft Kütüphanesi’nde bulunmaktadır. Tüm bunları dışında yazarın “Beat Kuşağıma Ağıtlar” isimli ses getiren son şiir kitabı da yayımevimizce basılmıştır.