De Omnibus Dubitandum

Yeni Mesken Ve Yaratıcı Olarak Kadın

 60,00

Kategoriler: , Etiketler: ,

Açıklama

13,5×19,5 cm
80 sayfa
Almanca’dan çeviren Seda Garzanlı
Redaksiyon ve Tashih Eriç Karasu


Bugünkü durum şöyle ki, kendi evi tarafından ne kadar köleleştirilmiş olduğunu kadın kendisi de bilmiyor. O, tüm hayatını, günler ve saatler boyunca hiç bitmek bilmeyen yemek pişirme, yıkama, temizleme, dikiş vs. vs. işlerine kurban ederken; sadece pratik ve ticari soruların çözümüyle kaderinin düzeleceğine inanmak bir yanılmadır.

Fakat ideal bir ev için gayet net bir parola mevcut, o da: Yaratıcı olarak kadın.

Bruno Taut
Bruno Taut, 4 Mayıs 1880’de Königsberg’de (eski Doğu Prusya/Almanya) doğdu.

Königsberg İnşaatçılık Okulundaki mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra 1903 yılında Berlin’e taşındı ve burada önce Bruno Möhring’in yanında çalıştı. 1904 ile 1908 yılları arasında Stuttgart’ta Profesör Theodor Fischer için çalıştı. Berlin’e dönüşünü Charlottenburg Teknik Yüksekokulundaki sanat tarihi ve şehircilik eğitimi izledi. Bruno Taut yalnızca bir yıl sonra Franz Hoffmann ile birlikte bir mimarlık bürosu (1913’ten itibaren kardeşi Max Taut ile birlikte) açtı. 1913 de “Falkenberg Bahçe Şehri”ni planladı ve Deutscher Werkbund’un Köln’deki sergisinde Alman cam sanayinin pavyonu olarak “Cam Ev”i tasarladı.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra dışavurumcu-devrimci bir sanat yaratmayı hedefleyen “Sanat için Çalışma Kurulu”nun öncüsü ve “Novembergruppe”nin üyesi olarak ortaya çıktı. 1921 ile 1924 arasında imar kurulu başkanı olarak Magdeburg’da çalıştı. 1920’li yılların ikinci yarısında Bruno Taut konut inşaatı şirketi GEHAG’ın baş mimarı olarak Berlin bölgesinde çok sayıda konut sitesinin inşaatına yoğunlaştı. Yarattığı eserler arasında Britz’teki “Hufeisensiedlung” ve Zehlendorf’taki “Onkel Toms Hütte” adlı orman sitesi sayılabilir. Temmuz 2008’de “Gartenstadt Falkenberg” ve “Hufeisensiedlung” UNESCO dünya kültür mirası ilan edildi. Bruno Taut, 1930 yılında Berlin-Charlottenburg Teknik Yüksekokuluna konut inşaatı ve yerleşim alanında onursal profesör olarak atandı.

Nasyonal Sosyalistlerin iktidara gelmesiyle 1933 yılında İsviçre üzerinden Japonya’ya kaçmak zorunda kaldı. Türkiye’ye göç ettikten sonra İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık bölüm başkanı ve aynı zamanda Ankara’daki Eğitim Bakanlığı Mimarlık Bölümü yöneticisi oldu. Mustafa Kemal Atatürk’ün katafalkını tasarlamasından sonra , 24 Aralık 1938’de İstanbul’da vefat etti.

Ankara’daki Eserleri:

Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, 1937–39
Atatürk Lisesi, 1937–40
Atatürk’ün katafalkı, 1938
Cebeci Ortaokulu, 1938–39