De Omnibus Dubitandum

Doğu veya Batıya Akan Akarsular -şiirler

 90,00

Kategoriler: , Etiketler:

Açıklama

15×20 cm
32 s.

Daha evvel Lee şiirleriyle karşılaşmadıysanız üzüleceksiniz…

1940
San Francisco, Kaliforniya’da 27 Kasım’da doğdu.
1941
Hong Kong’da çocuk oyuncu olarak 20’den fazla filmin ilkinde yer alır.
1954
Hong Kong’da Yip Man’in gözetiminde Wing Chun Gung Fu çalışmaya başlar.
1958
Hong Kong’da Crown Colony Cha-Cha Şampiyonu olur.
1959
Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek üzere Hong Kong’dan ayrılır ve Seattle, Washington’a yerleşmeden önce San Francisco, Kaliforniya’ya varır.
1963
Seattle, Washington’da ilk Jun Fan Gung Fu Enstitüsü’nü açar.
1964
Oakland, Kaliforniya’da ikinci Jun Fan Gung Fu Enstitüsünü açar. Long Beach, Kaliforniya’daki Uluslararası Karate Şampiyonası’nda bir sergi sırasında bir inçlik yumruk ve iki parmakla şınavı ilk kez gösterir ve Hollywood tarafından keşfedilir. Seattle, Washington’da kız arkadaşı Linda Emery ile evlenir. Oakland’da San Francisco Gung Fu Topluluğuna karşı bir meydan okuma maçını kazanır. Dövüş sanatlarına ve eğitime yaklaşımını değiştirmeye karar verir.
1965
Oğlu Brandon Bruce Lee doğar.
1966
“The Green Hornet” adlı TV dizisinin çekimlerine başlar.
1967
Los Angeles Çin Mahallesi’nde üçüncü Jun Fan Gung Fu Enstitüsü açıldı. Jeet Kune Do adı ilk kez yazılı olarak bir kaynakta geçiyor.
1969
Kızı Shannon Emery Lee doğar.
1971
“The Big Boss” filminde başrolde yer alır. Film Hong Kong’da tüm gişe rekorlarını kırar. “Longstreet” adlı TV programında konuk oyuncu olarak yer alır.
1972
“Fist of Fury” filminde rol alır. Oğlu Brandon ile birlikte Hong Kong TVB Operation Relief teletonuna katılarak yakın zamanda meydana gelen tayfunun kurbanlarına yardım için fon toplanmasına yardımcı olur ve kişisel olarak 10.000 Hong Kong doları bağışta bulunur. “The Way of the Dragon” filminin yazarlığını, yönetmenliğini, yapımcılığını, koreografisini ve başrolünü üstlenir. Her film Hong Kong’daki gişe sonuçlarında bir öncekini geride bırakır. “Game of Death “in çekimlerine başlar.
1973
Hollywood ortak yapımı “Enter the Dragon” filminde rol almak için “Game of Death” filminin çekimlerini yarıda keser. Bruce Lee, bir Hollywood başrolündeki ilk Asyalı-Amerikalı aktör olarak karşımıza çıkar.
1973
Bruce Lee 20 Temmuz’da Hong Kong’da vefat eder ve Seattle, Washington’da toprağa verilir.
1975
Tao of Jeet Kune Do ilk kez yayınlanır.
1993
Hollywood Ticaret Odası Bruce’u Hollywood Walk of Fame’de bir yıldızla onurlandırır.
1999
Bruce, Time dergisinin Time 100: 20. Yüzyılın En Önemli İnsanları adlı dergisinde 20. Yüzyılın Kahramanları ve İkonları başlığı altında yer alır.
2001
Bruce, Premier Magazine tarafından (1. Walt Disney ve 2. Stanley Kubrick’in ardından) ölen en etkili 3. gösteri dünyası yeteneği olarak seçilir.
2002
Bruce Lee’nin torunu Wren Lee Keasler doğar. Bruce Lee Vakfı kurulur.
2003
People Magazine / VH1 Special Collector’s Edition Dergisi Bruce Lee’yi En Büyük 200 Popüler Kültür İkonundan biri olarak seçer.
2004
Irkçılığa meydan okuyan ve hayatlarımıza içerik katan dövüş sanatlarının ruhani felsefesi aracılığıyla gösterdiği insani başarıdan dolayı Londra’da EMMA (Etnik Çok Kültürlü Medya Akademisi) Miras Ödülü’nü alır; diğer ödül sahipleri arasında Ghandi ve Martin Luther King de bulunuyor.
2005
Etnik bölünmelere karşı mücadelenin bir sembolü olarak Bosna’nın Mostar kentinde Bruce Lee’nin gerçek boyutlu bir heykeli açılır. Ertesi gün Hong Kong’da da Bruce’un bir heykeli açılır.
2012
Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi, Bruce Lee’nin başarılarını ve topluma katkılarını onurlandıran ve onu usta bir öğretmen, sosyal değişim ve sivil haklar için bir katalizör ve kültürel ve Amerikan ikonu olarak nitelendiren House Record’daki resmi bir kongre övgüsü ile Bruce Lee’ye saygılarını sunar.
2013
Bruce, Men’s Health dergisinin Tüm Zamanların En Fit Erkekleri listesinde 2 Numara olarak adlandırılmıştır. Sports Illustrated ayrıca Bruce Lee’yi Tüm Zamanların En Büyük Elli Sporcusu listesinde 15 numarada gösterir ve listede hiç yarışmamış sadece iki kişiden biridir. Bruce Lee’nin ABD’deki ilk heykeli Los Angeles Çin Mahallesi’nde açılır.
2013
Hong Kong Miras Müzesi, Bruce Lee’ye adanmış 5 yıllık bir sergi açar; bu sergi, dünyanın herhangi bir yerinde bugüne kadar dövüş sanatçısı hakkında açılan en büyük sergidir.
2014
3 yıllık bir serginin 1. yılı olan “Bruce’u Tanıyor musunuz”, Seattle, Washington’daki Wing Luke Müzesi’nde açılır.
2015
Bruce Lee, Vali Jerry Brown tarafından Charles M. Schulz, David Hockney, Lester Holt, Ellen Ochoa, Robert Downey Jr, Kristi Yamaguchi ve Buck Owens ile birlikte California Müzesi’nin Onur Listesi’ne dahil edilir. Bu onura bir yıl sürecek bir sergi eşlik eder.
2016
Bruce Lee, 14 Mayıs’ta Seattle’da Robert Chinn Vakfı tarafından Asian Hall Of Fame’e dahil edilir. Bruce, ABD ve ötesindeki Asyalı-Amerikalı deneyimine yaptığı katkılardan dolayı ödüllendirilir. Linda Cadwell ve aktör Jason Scott Leigh Bruce adına ödülü kabul etmişlerdir.