De Omnibus Dubitandum

SES, SESSİZLİK, MÜZİK: GÜÇ

 90,00

Kategoriler: ,

Açıklama

Kerim ATAY’ın Dizi Editörü ve Çevirmen sıfatlarını üstlendiği “MÜZİK MAKALELERİ” ismini verdiğimiz uzun soluklu serimizin yeni eseri.

Yazar Hakkında:
1959 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan Deborah Anne Wong, Tayland ve Asya Amerika müzikleri üzerine uzmanlaşmış bir etnomüzikologdur. Etnomüzikolog Judith Becker ile çalıştığı Michigan Üniversitesi’nden yüksek lisans ve doktora (1991) dereceleri almıştır. Lisans eğitimini ise antropoloji ve müzik dallarında Pennsylvania Üniversitesi’nde onur derecesiyle (1982) tamamlamıştır.
Wong’un Louder and Faster: Pain, Joy, and the Body Politic in Asian American Taiko (2019, University of California Press), Speak It Louder: Asian Americans Making Music ve Sounding the Center: History and Aesthetics in Thai Buddhist Ritual isimli 3 adet kitabı bulunmaktadır. Kendisi ayrıca Etnomüzikoloji Derneği’nin geçmiş dönem başkanıdır.
Wong, 1996 sonbaharından bu yana UCR (California Üniversitesi, Riverside) bünyesinde ders vermektedir. Müzik alanında Profesörlük unvanına sahip olan Wong ayrıca Pomona College’da (1991-93) ve Pennsylvania Üniversitesi’nde (1993-96) Yardımcı Doçent olarak ders vermiş; Princeton Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi’nde de misafir profesör olarak bulunmuştur.
Wong, Etnomüzikoloji Derneği ile de yakından ilgilenmektedir. Dernekte 2007-09 yılları arasında başkanlık, üç dönem üst üste yönetim kurulu sekreterliği (1999-2001, 2001-03, 2003-05) ve konsey üyeliği (1992-94 ve 2006-07) yapmıştır. Derneğin Orta Atlantik Bölümü’nde 1994-96 yılları arasında başkanlık görevinde bulanan Wong, 1994-99 yılları arasında René T.A. Lysloff ile birlikte Dernek Bülteni’nin ortak editörlüğünü üstlenmiştir. 1996’da Elizabeth Tolbert ile Etnomüzikoloji Derneği Kadının Statüsü Komitesi’ni kurmuştur.
Wong’un önceliklerinden bir diğeri de Asya kökenli Amerikalılar ile ilgili konu ve faaliyetlerdir. Asya kökenli Amerikalı öğrencilerin ihtiyaçlarının yanı sıra Asya kökenli Amerikalı çalışmaları müfredatındaki sorunları ele alan çok sayıda komitede görev yapmıştır. 1997-2009 yılları arasında Japon Amerikan davulculuğu (taiko) eğitimi almış ve Taiko Center of Los Angeles’ın performans grubu Satori Daiko’nun bir üyesi olmuştur.
Wesleyan University Press’in Music/Culture serisinde dizi editörüdür ve Ethnomusicology, Women and Music, Asian Music ve Yearbook for Traditional Music dergilerinin yayın kurullarında görev yapmaktadır. Smithsonian Folkways’in yeni Asya Pasifik Amerika Serisi’nin küratörüdür. Ulusal, yerel ve eyalet çapındaki düzeylerde gerçekleşen kamu sektörü çalışmalarında çok aktif olan sanatçı, 2020 yılında Smithsonian Enstitüsü Folklor ve Kültürel Miras Merkezi Danışma Konseyi Başkanı olarak bir dönemi tamamlamıştır.